Romantik Sonbahar..

 

 

Kazaklar artık alışılmıştan çok daha farklı ve havalı. Yanına geldikleri kombinleri bir anda farklılaştıran kazaklar, bu sonbahar her zamankinden daha romantik.

 

Yeni sezonda birbirinden farklı moda trendlerinden esinlenerek yaratılan triko modası, sınır tanımıyor… İnce ya da kalın trikolar, sonbahar ve kış aylarının en trend kurtarıcılarından..  Triko bu kış altın çağını yaşıyor. Her zaman görmeye alışık olduğumuz triko hırka ve kazaklara, yeni sezon Batik koleksiyonunda pantolonlara, ceketlere, elbiselere ve eteklere eşlik ediyor. Yepyeni formlarıyla ön plana çıkan trikolar, kullanım rahatlığı bakımından da oldukça iddialı… Spor, şık ya da feminen bir tarzı benimseyen tüm kadınlar bu yıl Batik’in birbirinden farklı trikolarıyla istediği tarzı yaratıyor. Bu yıl Batik koleksiyonunda fark yaratan trikolar arasında; İnce örgü triko kazakları, balıkçı yaka siyah triko kazaklar, kalın örgü trikolar, uzun hırkalar, kat kat modasına dahil olan hırkalar, triko bolerolar yer alıyor… Yeni sezonda triko seçiminizi yaparken cesur olun.

 

 

Triko modası için ipuçları

Bu kış triko modelleri sınır tanımıyor. İnce ya da kalın örgülü trikolar, mini elbiseden pantolona her yerde karşımıza çıkarak, soğuk kış günlerini ısıtıyor.
Sıcacık tutan trikolar, kullanım rahatlığı bakımından da oldukça ilgi görüyor. Spor, şık ya da feminen, üstelik trikolarla istediğiniz tarzı yaratmak da mümkün oluyor. Siz sadece hangi trikoyu nasıl kullanmanız gerektiğini bilin yeter. İşte bu yılın en gözde parçası olan trikolar için önerilerimiz…

 

* İnce örgü triko kazakları rahatlıkla her yere giyebilirsiniz. Yeni sezonda size tavsiyemiz, özellikle parlak yeşil, turuncu, sarı, mor gibi canlı renkte olanları tercih etmeniz. Triko modasına biraz renk, eğlence ve coşku katmanın hiçbir sakıncası yok. Birçok ünlünün de tercih ettiği trikolar gökkuşağının renkleriyle süsleniyor.
* Balıkçı yaka, siyah triko bir kazak, ‘klasikler’ arasındaki yerini çoktan aldı bile. Siz de kaliteli ve iyi kesim bir siyah balıkçıya asla “Hayır,” demeyin.
* Yeni sezonda kalın örgülü trikolar başı çekiyor. Mutlaka uzun bir hırka ya da mini elbise edinmenizi öneriyoruz. Uzun hırkaları, kaban niyetine de kullanabilirsiniz. Mini triko elbiseleri ise tayt ya da kalın opak çorapla deneyin. Hem çok rahat ve kullanışlı, hem de göz kamaştırıcı! Bu yıl örgü sadece kazaklarda değil saçlarda da kendini gösteriyor.
* “Kat kat” modasını ihmal etmeyin. Buna uyum sağlamak için, trikoları üst üste giyebilirsiniz. İnce bir triko üzerine, kalın örgü başka bir triko giyin. Dilerseniz üzerine de bol kesim bir triko daha!
* Bu sezon seçiminizi yaparken cesur olun. Belki de daha önce hiç denemediğiniz, farklı kesim ve modellerdeki trikoları tercih edin.
* Geçen yılın gözdesi bolero, bu kış da hayatımızda olmaya devam ediyor. Mini triko hırkalar ve bolerolardan, canlı renkte olanları tercih edin.
* Triko modası aksesuarda da unutulmamış. Bir bere ya da atkıyla da modaya ayak uydurmak mümkün.
* Kalın örgü triko hırka ve kazakların, ne kadar kullanışlı olduğunu da unutmayın. Jean ya da taytla spor bir tarz yaratabilir, isterseniz de ince bir şifon etekle giyeceğiniz trikoyla, şık ve çarpıcı bir kadına dönüşebilirsiniz.

Bunları biliyor muydunuz?

Fransızca’daki “tricotage” kelimesinden dilimize giren triko, trikot ya da çözgülü örme makinelerinde üretilen örme kumaşın adıdır. Tek iplikli örme prensibinde, çözgülü örme makinelerinde üretilen trikonun tarihi ise milattan önceye dayanır. İplik yapımı, dokuma ve dikiş gibi tekniklerin M.Ö. 5000-6000 yıllarından beri uygulanıyor olmasına rağmen örmeciliğin başlangıç tarihi tam olarak bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda, örme işleriyle uğraşanların M.Ö. 6 ve 5. yüzyıllarda Orta Asya Türkleri ve Mısırlılar olduğu belirlenmiştir.Bir Cevap Yazın